Začíname s pestovaním chilli: Od klíčenia k bohatej úrode
Aj keď je to ťažko uveriteľné, v skutočnosti môžete pestovať chilli aj v našich klimatických podmienkach! Pestovanie chilli môže byť nielen zábavné, ale aj odmeňujúce. V tomto blogu sa pozrieme na kľúčové kroky pestovania. V prípade ich dodržania sa môžete tešiť na vysoké percento vyklíčených semienok, silné a zdravé rastliny a v neposlednom rade na bohatú úrodu.
1. Výber správnych semienok
Prvým krokom je zvoliť si kvalitné semienka chilli. Vyberte odrody, ktoré vás zaujmú svojou chuťou a pálivosťou. Nezabudnite ani na klimatické podmienky, ktoré vyžadujú konkrétne odrody. Všeobecne platí, že čím pálivejšia paprička, tým skôr ju vysievame. V našich klimatických podmienkach odporúčame vysádzať semienka od januára do marca.
2. Klíčenie semienok
Klíčenie semienok chilli je kľúčovým krokom na ceste k zdravým sadeniciam. Ako prvé odporúčame semienka namočiť na 12-24 hodín do roztoku Lignohumátu (15 ml Lignohumátu s 3 l vody). Dôrazne neodporúčame prekračovať pomer, nakoľko semienka môže silný roztok spáliť. Po 24 hodinách môžete semienka položiť na navlhčený papier (alebo priamo do substrátu/jiff cca 5-10mm pod povrch), ktorý umiestnite do pareniska (parenisko si môžete vytvoriť aj svojpomocne). V tomto kroku je kľúčová dôkladná hydratácia. Chilli semienka obvykle klíčia najlepšie pri teplotách medzi 25 a 30 stupňami Celzia.
3. Výber správnej pôdy a nádoby
Zvoľte si kvalitnú pôdu, bohatú na živiny. Chilli miluje pôdu, ktorá ľahko odvádza vodu. Na začiatok odporúčame použiť substrát pre výsev a množenie. Ide o zmes rašeliny a piesku, ktorá obsahuje menšie množstvo živín, čím zaisťuje rovnomerné klíčenie semien. Druhá možnosť je použiť jiffy, ktoré vám môžu uľahčiť začiatky pestovania. Ich nevýhoda je vyššia cena. Pre pestovanie môžete použiť nádoby alebo kvetináče s drenážnymi otvormi.
4. Dostatok svetla
Hneď ako majú vaše sadenice prvé lístky začíname im prisvecovať. Chilli potrebuje veľa svetla, najlepšie priame slnečné svetlo. Ak nemáte dostatok denného svetla, môžete použiť pestovateľské lampy. Lampy zavesíme do výšky približne 5 až 10 centimetrov nad sadenice. Ideálne by mali byť sadenice osvetlené 12 až 16 hodín denne. Táto doba osvetlenia im poskytuje dostatočnú energiu pre fotosyntézu a podporí ich zdravý rast. Neodporúčame svietiť viac ako 16 hodín, nakoľko sadenice potrebujú aj tzv. kľudový režim.
5. Pravidelná zálievka
Zabezpečte pravidelnú zálievku, ale dávajte pozor, aby pôda nebola príliš mokrá. Premočenie môže poškodiť korene. Na zabezpečenie správneho odvádzania vody zo substrátu, môžete do substrátu pridať Perlit. Perlit je prírodný vulkanický materiál, ktorý v sebe obsahuje vnútorne viazanú vodu. Perlit prevzdušňuje substráty, stabilizuje vlhkosť v pôde, zlepšuje využívanie hnojív a prispieva k dobrej kondícii pestovaných rastlín.
6. Presadzanie do väčšieho
Sadenice presádzame do väčších nádob, keď majú približne 10 cm na výšku. V našom prípade sme zvolili nádobu o rozmeroch 10x10cm, v ktorých naše sadenice aj predávame. Tieto nádoby sú pre sadenice dostatočné až do obdobia, kedy ich budeme presádzať na finálne miesto (fóliovník, záhon, ...). V prípade že plánujeme pestovať sadenice v interiéri alebo na balkóne, odporúčame zvoliť nádobu s objemom minimálne 20l. Na vyplnenie nádob využívame klasicky záhradný substrát, ktorý navyše obsahuje živiny, potrebné pre ďalší rast sadeníc.
7. Hnojenie
Používajte vyvážené hnojivo a dodržujte odporúčané dávky. Príliš veľa hnojiva môže spôsobiť sadeniciam vážne problémy. Môžete kombinovať rôzne druhy hnojiva, lignohumát, ... Hnojiva môžete aplikovať zálievkou alebo postrekom na listy. Hlavne vápnik, na ktorého nedostatok sú chilli papričky špeciálne háklivé (jeho nedostatok spôsobuje napríklad suchú hnilobu), sa najlepšie vstrebáva práve listami. Môžeme použiť rôzne prípravky ako kristalon, liadok vápenatý, ...
8. Škodcovia
Hlavne v prípade nákupu sadeníc z veľkých reťazcov alebo v prípade nákupu nekvalitného substrátu sa môžete ešte počas predpestovania stretnúť s rôznymi škodcami na vašich sadeniciach. V prípade, že si všimnete na sadenici škodcov, ako prvé presunte napadnutú sadenicu do izolácie, aby sa predišlo rozšíreniu škodcov na ďalšie rastliny. Najčastejšie sa pravdepodobne stretnete s voškami. Hlavne v interiéroch ide o rozšíreného škodca, ktorého sa dá pomerne ťažko zbaviť. Je nutné dôkladne ošetriť samotné sadenice (s rozostupom medzi aplikáciami postreku), ako aj pôdu z ktorej sa liahne nová armáda vošiek. Pomáha tiež pokryť povrch pôdy v kvetináčoch kremičitým pieskom. Na Bio ošetrenie sadeníc môžete použiť napríklad výluh z tabaku alebo kávovú usadeninu. V prípade že sú sadenice veľmi napadnuté, asi sa nevyhnete použitiu chemických postrekov ako sú Mospilan 20 SP alebo Karate Zeon 5 CS.
S týmito jednoduchými krokmi a trochou starostlivosti môžete začať svoju vlastnú chilli púť. Nebojte sa experimentovať a užívajte si chuťové dobrodružstvo, ktoré vám pestovanie chilli ponúka. V budúcnosti sa môžete tešiť na bohatú úrodu svojich vlastných pikantných plodov.
Ako motiváciu na tejto tvojej novej púti ti prinášame zľavu 20% na akékoľvek semienka z našej ponuky. Stači v objednávke zadať kód:
pestovanie20
Naša najlepšia reklama
Vypočujte si našu úžasnú komunitu milovníkov chilli, ktorí zažili palivuo na vlastnej koži.
Zanechaj komentár